Leczenie kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży dąży do tego, by zapewnić swemu dziecku jak najlepsze warunki rozwoju. Przyszła mama unika stresu i jeśli tylko ma taką możliwość, stara się skupić na przyjemnych rzeczach. Wiele przyszłych mam omija dentystę szerokim łukiem, ponieważ słyszała od koleżanek czy wyczytała na blogu, że kobiety w ciąży nie powinny leczyć zębów… to MIT!

Opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży jest szczególnie istotna, potwierdzają to liczne naukowe badania, stan zdrowia jamy ustnej kobiety może mieć istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży.

Wiele kobiet wierzy, że podczas ciąży zęby się bardzo psują – owszem zmiana diety (nocne podjadanie, więcej słodyczy) oraz niektóre dolegliwości pierwszego trymestru ciąży (nudności i wymioty) zwiększają ryzyko próchnicy. Nie jest to natomiast nic, z czym odpowiednia higiena jamy ustnej i wizyta kontrolna u dentysty sobie nie poradzą.

Jeśli przyszła mama poczuje ból zęba, zwiększoną jego ruchliwość, wrażliwość lub krwawienie czy ból dziąseł powinna niezwłocznie umówić się na wizytę u dentysty.

Podczas ciąży nie ma przeciwwskazań do pełnego zakresu leczenia zębów. Opieka stomatologiczna kobiety w ciąży obejmuje higienizację, leczenie próchnicy, zmian zapalnych przyzębia. Przyszłym mamom proponujemy bezpieczne znieczulenie.

W poradnikach dla przyszłych matek znajdziemy informację, że najlepszy moment do leczenia stomatologicznego to II trymestr ciąży, natomiast nie należy zwlekać w stanach nagłych i zapalnych zarówno w I i III trymestrze ciąży. Zwłoka w leczeniu może być groźna dla przyszłej matki.