Endodoncja (leczenie kanałowe) to często jedyna forma ratunku dla zęba w momencie, kiedy dojdzie do zainfekowania miazgi zębowej. Zapalenie miazgi najczęściej jest pochodną rozwijającego się nieleczonego ogniska próchnicy.
Procedura endodoncji polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba (zwanej potocznie nerwem), dokładnym opracowaniu, oczyszczeniu i nadaniu odpowiedniego kształtu, a następnie szczelnym wypełnieniu kanału bio-zgodnym materiałem, zapobiegającym dalszemu rozwojowi bakterii. Podczas zabiegów stosujemy skuteczne znieczulenie, tak by leczenie kanałowe było zawsze całkowicie bezbolesne.
Leczenie kanałowe to bardzo trudny i czasochłonny zabieg, który wymaga precyzji. Niektóre kanały są bardzo wąskie, niełatwe do wykrycia i zakrzywione. Gdzie ludzkie oko zawodzi z pomocą przychodzi mikroskop, który zwiększa znacznie powodzenie leczenia, ułatwiając dokładne opracowanie kanałów.
Użycie mikroskopu to najwyższa możliwa jakość leczenia kanałów zęba. Z mikroskopu często też korzystamy w doraźnym leczeniu zębów, w chirurgii, protetyce czy precyzyjnym leczeniu dziąseł.
Niestety nie ma alternatywy do leczenia kanałowego. Pacjent, który zwleka z decyzją o leczeniu kanałowym, jeśli takie jest konieczne, musi liczyć się z konsekwencją usunięcia zęba i podjęciem leczenia protetycznego lub implantologicznego.